Jesteś w: Motyw pracy

Motyw pracy


„Jądro ciemności” Josepha Conrada

Praca to najwyższa wartość, jaką wyznawał Marlow. Dzięki pracy pozostał przy zdrowych zmysłach. Wszelkie zadania wykonywał z wielką dokładnością i najlepiej jak potrafił. Jedynie ludzie, którzy pracowali równie ciężko i entuzjastycznie jak on, zasługiwali na jego szacunek.

„Chłopi” Władysława Reymonta

Praca jest w powieści podstawowym elementem życia wsi, wyznacza rytm jej egzystencji. Można powiedzieć, że kto pracował – był szanowany i lubiany. Praca była również szansą na wydostanie się z biedy i nędzy panującej w Lipcach. Największym poważaniem cieszyli się najbogatsi gospodarze, a co za tym idzie – najbardziej pracowici.„Faraon” Bolesława Prusa

W powieści motyw ten jest ukazany na przykładzie ludu. Chłopi, nadmiernie wykorzystywani, nie mają sił pracować, co wpływa niekorzystnie na państwo.

„Dżuma” Alberta Camusa

W ściślejszym rozumieniu można nazwać ten motyw, w tym konkretnym przypadku, motywem lekarza. Wyraża się on rzecz jasna przez postawę doktora Rieux, który jest przykładem do naśladowania nie tylko dla innych medyków, ale dla wszystkich ludzi pracujących. Postawa doktora stoi w opozycji do podejścia do pracy pozostałych mieszkańców Oranu, którą narrator opisuje w ten sposób: „Nasi współobywatele dużo pracują, ale zawsze po to, by się wzbogacić. Interesują się przede wszystkim handlem i zajmują się głównie, jak to sami nazywają, robieniem interesów”. Swoistym mottem, przyświecającym doktorowi Rieux jest: „Najważniejsze to dobrze wykonywać swój zawód”, te słowa określają najdoskonalej jego podejście do swojej służby lekarskiej.

strona:    1    2    3    4    5  





Motyw - inne artykuły:
Motyw pracy