Jesteś w: Motyw pracy

Motyw pracy


Nowelistyka Elizy Orzeszkowej
„A...B...C...”


Orzeszkowa traktuje kategorię pracy jako kryterium wartości człowieka. Praca nadaje sens ludzkiemu istnieniu. Pisarka krytykuje tych, którzy nie wypełniają i stronią od obowiązków. Kontrastuje ze sobą takie postaci. Uboga, pracowita praczka - matka Kostusia ma męża pijaka, który często przesiaduje w karczmie.

Każdy z bohaterów zaangażowany jest w określoną pracę. Wszyscy są na tyle zajęci, że brakuje im czasu na wychowywanie dzieci. Nazewnictwo postaci wiąże się z ich zawodem. Niekiedy autorka pomija imiona bohaterów, określając ich mianem wykonywanej czynności: np. praczka, stróż, murarz, właścicielka magla, piekarz, dorożkarz. Dzień Joanny wypełniony jest zwyczajnymi powinnościami: przygotowywaniem posiłków, sprzątaniem, naprawianiem odzieży. Mieczysław ciężko pracuje jako kancelista, podupada przez to na zdrowiu, podobnie jak wcześniej ojciec rodzeństwa. Dzieci, obecne w noweli, pomagają rodzicom w zajęciach domowych, opiekują się młodszym rodzeństwem, uczą się. Dla głównej bohaterki edukacja dzieci jest specyficzną misją, w którą Joanna bardzo się angażuje. Praca pedagoga uszczęśliwia i satysfakcjonuje dziewczynę.

„Tadeusz”

Pisarka nawiązuje do pozytywistycznego postulatu pracy, wyobrażając ciężką pracę wiejskich kobiet oraz zajęcie parobka (orka). W tym kontekście umieszcza próżne dworskie damy, które swoją bezczynnością, „celebrowaniem” nieużytecznych zajęć przyczyniają się niejako do tragedii rodzinnej.

strona:    1    2    3    4    5  





Motyw - inne artykuły:
Motyw pracy