Jesteś w: Motyw patriotyzmu

Motyw patriotyzmu


„Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego
Całkowicie innym człowiekiem, przeciwieństwem Parysa, jest z kolei Antenor – symbol szczerego patriotyzmu, szlachetności oraz dojrzałej mądrości. W swych wyborach kieruje się przede wszystkim dobrem ojczyzny, zapominając przy tym o prywatnym szczęściu czy wygodzie. Nie daje się zmanipulować sprytnemu i przebiegłemu Aleksandrowie czy grającemu na uczuciach Ikateonowi, wzywając – mimo poniesionej klęski (nie udało mu się przekonać rady do oddania Heleny posłom greckim) – do obrony kraju
„Dziady” Adama MickiewiczaOjczyzna jest najważniejszą ideą dla więźniów z III części Dziadów oraz patriotów polskich, przedstawionych w innych scenach dzieła. W imię własnej narodowości, której bronią za wszelką cenę, zostają aresztowani i poddawani torturom.

Patriotami są Polacy stojący blisko drzwi w Salonie Warszawskim. Dostrzegają oni wady towarzystwa stolikowego, brak zainteresowania losami ojczyzny. Widzą cierpienia rodaków i niesprawiedliwość rządu carskiego. Patriotami są również więźniowie – ofiary śledztwa Senatora.
„Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza

Stosunek do ojczyzny prezentuje następujący cytat: „Słodszy wyraz nad wszystko, wyraz miłości, któremu / Nie masz równego na ziemi, oprócz wyrazu – ojczyzna”, pochodzący z Powieści wajdeloty. To w imię miłości do ojczyzny główny bohater rezygnuje z osobistego szczęścia i decyduje się na życie w kłamstwie i ciągłym uważaniu na wypowiedziane słowa czy wykonane gesty.

strona:    1    2    3    4  





Motyw - inne artykuły:
Motyw patriotyzmu